Wyprawa na Zwrotnik RakaOrganizatorem wyprawy Rolling2Zwrotnik jest Fundacja Rak’n’Roll, która

już od 10 lat podejmuje działania niosące pomoc, przełamując tabu

związane ze sposobem mówienia o raku w Polsce.


  • 27 zawodników sztafety, osób, które przeszły przez raka
  • 19-osobowa ekipa wspierająca sztafetę
  • blisko 4 miesiące rowerowego rajdu
  • 12 etapów
  • prawie 7000 km, 8 krajów
  • i nasz Renault Trafic jako samochód supportujący


Etap 1

Polska:Warszawa - Zakopane

1-5 dzień

Ze stolicy Polski aż do Tatr. Kiedyś, gdy na całej długości Wisły powstanie Wiślana Trasa Rowerowa, będzie to cudowna wyprawa. Na razie, na tym odcinku, tylko w Małopolsce mogą liczyć na trasy rowerowe z prawdziwego zdarzenia. W pozostałej części podróżują wzdłuż naszej największej rzeki korzystając z lokalnych dróg i nielicznych lokalnych szlaków rowerowych.


Dystans: 605km


Etap 2

Słowacja: Zakopane - Wiedeń

6-11 dzień

Trasa prowadzi z Zakopanego przez Chochołów do Trsteny wykorzystując ścieżki rowerowe Szlaku Wokół Tatr. Później ekipa jedzie doliną Wagu, najstarszą słowacką trasą rowerową, oznaczoną na długości ponad 200 kilometrów, przez regiony Trenczyński i Trnawski, gdzie w okolicy miejscowości Pieszczany zmienią kierunek i pokonując niewielkie pagórki Małych Karpat ominą Bratysławę, żeby już po stronie austriackiej dotrzeć nad Dunaj, wzdłuż którego trasą Eurovelo 6 zmierzą do Wiednia.


Dystans: 436km


Etap 3

Austria: Wiedeń – Salzburg

12-16 dzień

Trasa prowadzi jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych na świecie – Eurovelo 6 – biegnącym od Atlantyku do Morza Czarnego. My będziemy się nim poruszać wzdłuż Dunaju na odcinku około 320 km od Wiednia do Passau, gdzie przeskoczymy na szlak rowerowy wzdłuż rzeki Inn, a później wzdłuż rzeki Salzach, która doprowadzi nas do miasta Mozarta, czyli Salzburga. Trasa na całej długości lekko się wznosi, lecz jest to znikome i nieodczuwalne przewyższenie. Jest to odcinek łatwy, w pięknym otoczeniu rzek, przecinający wiele wspaniałych regionów, jak choćby dolinę Wachau, słynącą z licznych zabytków średniowiecznych i uprawy winogron. Nad rzekami góruje wiele wspaniałych zamków, które warto odwiedzić – niestety „górowanie” zazwyczaj oznacza solidny podjazd z poziomu rzeki.

Dystans: 465 km


Etap 4

Niemcy: Salzburg - Buchs

17-25 dzieńPo krótkim odcinku dojazdowym z Salzburga cała trasa nad Jezioro Bodeńskie prowadzi szlakiem rowerowym „Bodensee-Königssee Radweg”. Szlak przemierza wszerz całą Górną Bawarię, odwiedza liczne miejscowości uzdrowiskowe i obfituje w panoramiczne widoki z Alpami i pięknymi górskimi jeziorami w tle. W okolicach Jeziora Bodeńskiego ekipa przeskoczy na jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych Szwajcarii „Lakes Route”, którym dotrze do Buchs, gdzie nastąpi przekazanie pałeczki. Podróż „pod Alpami” oznacza oczywiście piękne widoki, ale również pofałdowany teren, więc na uczestników tego etapu czeka kilka podjazdów. Dopiero w Szwajcarii, w okolicach Jeziora Bodeńskiego (ostatnie 80 km) zrobi się płasko.

Dystans: 501 km


Etap 5

Szwajcaria: Buchs - Genewa

26-34 dzień


„Lakes Route”, czyli Trasa Jezior, to podróż szlakiem rowerowym wśród krajobrazów niczym z pocztówki, po pięknych asfaltowych ścieżkach oznaczonych na całej długości etapu. Oznaczona charakterystyczną dziewiątką trasa prowadzi wzdłuż 10 pięknych alpejskich jezior, odwiedzając po drodze tak znane miejscowości jak choćby Lucerna czy Rapperswil. Na uczestników tego etapu czeka kilka podjazdów, stanowiących łączniki pomiędzy kolejnymi dolinami i pedałowaniem wzdłuż brzegów kolejnych alpejskich akwenów. Po dotarciu nad Jezioro Genewskie trasa prowadzi przez Lozannę szlakiem numer 1 – głównym szlakiem rowerowym Szwajcarii.

Dystans: 557 kmEtap 6

Francja: Genewa - Montpellier

35-46 dzień


Ten etap w skrócie można by określić słowami „w stronę morza”. Od Jeziora Genewskiego na plaże Morza Śródziemnego prowadzi szlak EuroVelo 17, znany we Francji jako ViaRhôna, a więc szlak wzdłuż Rodanu. Liczy aż 815 kilometrów zmieniając krajobraz z alpejskich panoram, przez winnice Côtes du Rhône, południową część Prowansji, wioski na wzgórzach, pola lawendowe, gaje oliwne aż po śródziemnomorskie plaże Camargue. Jest to poza tym wspaniały szlak historyczny prezentujący 2000 lat dziedzictwa kulturowego, w tym trzy miejsca światowego dziedzictwa UNESCO (w Lyonie, Awinionie i Arles). Do pokonania jest wiele kilometrów, ale oddalając się od Alp, dominuje tendencja… w dół.

Dystans: 681 kmEtap 7

Francja i Hiszpania: Montpellier - Girona

47-55 dzień


Etap niesłychanie różnorodny, startujący na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego na trasie EuroVelo 8, z której po około 260 km trasa prowadzi w głąb lądu by przeciąć jedną z pirenejskich przełęczy (1517 m n.p.m.) na szlaku Pirinexus – jednej z najciekawszych hiszpańsko-francuskich „Zielonych Dróg”. Po przekroczeniu granicy z Hiszpanią na uczestników etapu czekają już głównie zjazdy. Pirinexus to szlak, który wielokrotnie zjeżdża z dróg asfaltowych docierając w miejsca niedostępne dla samochodów, niekiedy jest wymagający fizycznie, ale dostarcza spektakularnych widoków i wrażeń.

Dystans: 468 kmEtap 8

Hiszpania: Girona - Walencja

56-65 dzień


Nawigację na tym odcinku można by sprowadzić do jednego zdania – „trzymaj morze po swojej lewej i jedź przed siebie”. Choć to tylko teoria - kilometry piaszczystych plaż i nadmorskich miejscowości, wprawdzie nieco spokojniejszych i mniej obleganych, niż te bardziej na południu, sprawiają, że drogi wzdłuż wybrzeża są dość ruchliwe, a infrastruktura gęsta i skomplikowana. Szlak Eurovelo na tym odcinku ciągle pozostaje w planach lub budowie, więc przemierzając wybrzeże kluczymy po nadmorskich miejscowościach lokalnymi drogami szukając spokoju i kontaktu z naturą.

Dystans: 547 km


Etap 9

Hiszpania: Walencja – Morron de la Frontera

66-77 dzień


Z Walencji, uciekając od natłoku turystów, nasi Rollingowcy wspinają się w głąb hiszpańskiego lądu, żeby odkryć rowerowe królestwo „zielonych dróg”. Ciągnące się setkami kilometrów stare linie kolejowe ze swoimi wiaduktami i tunelami zostały zamienione w krajobrazowe, pozbawione ruchu samochodowego, trasy rowerowe. Zwiedzą aż około 200 kilometrów takich szlaków ciągnących się od Albacete do Puente Genil. Ten etap, ze względu na całkowitą sumę przewyższeń, na pewno będzie dla uczestników wymagający, ale jednocześnie pozwoli odkryć spokojniejsze i rzadziej odwiedzane rejony Hiszpanii.

Dystans: 680 kmEtap 10

Hiszpania i Maroko: Morron de la Frontera – Tarifa – Tanger – Casablanca

78-87 dzień


Od podnóży gór Sierra de Grazalema, przez andaluzyjskie miasteczka pełne białych domów, do ulubionego spotu surferów – Tarify. Promem do Afryki, od legendarnego Tangeru, wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego przez spokojną stolicę Maroka – Rabat, aż do łączącej wpływy zachodu z kulturą islamu Casablanki. Etap szalenie różnorodny, zarówno pod względem krajobrazowym, jak i kulturowym, historycznym i religijnym.

Dystans: 566 km


Etap 11

Maroko: Casablanca - Agadir

88-96 dzień


W Maroku wybór dróg jest dość ograniczony, a pojęcie „szlaku rowerowego”, jakie znamy w Europie – nie istnieje, więc należy nastawić się na podróżowanie w ruchu ulicznym i po główniejszych drogach. Niemniej jednak, podróż przez Afrykę, dostarcza zawsze ciekawszych emocji i wrażeń, na pewno silniejszych. W drugiej części etapu przemierzamy góry Atlas, więc na uczestników czekają liczne podjazdy i zjazdy. Odcinek do Agadiru można by nazwać szlakiem kolonialnych fortec strzegących wybrzeża. To jeszcze nie Sahara, ale klimat z każdym pokonanym kilometrem staje się zdecydowanie surowszy.

Dystans: 560 kmEtap 12

Maroko i Sahara Zachodnia: Agadir – Zwrotnik Raka

97-106 dzień

Gdy Atlas zacznie znikać za plecami, na horyzoncie zamajaczą wydmy Tan Tan, a później przed uczestnikami już tylko surowy klimat Sahary Zachodniej. Długie etapy, przerywane nielicznymi rozpraszaczami w postaci znaków drogowych i wojskowych posterunków. Wymagający etap dla doświadczonych rowerzystów.

Dystans: 1300 km


Szanowni Państwo, informujemy, że w dniach 5.03-6.03 wszystkie zakłady RRG Warszawa będą nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.